Warning: Use of undefined constant ‘1’ - assumed '‘1’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /rewitalizacja_nowa/wp-content/plugins/simple-visitor-counter-widget/index.php on line 215
Wojciech Brewka w Miliczu tworzy mural w ramach Małych Grantów - Milicz
Warning: A non-numeric value encountered in /rewitalizacja_nowa/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

18.08.2018 przy Ośrodku Kultury w Miliczu odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu powstałego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Mural powstał w ramach inicjatywy „Młodzież dla Miliczan” finansowanej z konkursu „Małe Granty” w ramach zadania Milicz odNowa- wielowymiarowego programu rewitalizacji miasta Milicz. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Była to pierwsza akcja w ramach Małych Grantów.

Małe granty to prospołeczny projekt adresowany do obszaru rewitalizowanego miasta Milicz, zarówno grup formalnych jak i nieformalnych. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności, zaangażowania i integracji mieszkańców obszaru rewitalizacji Milicza w sprawy lokalne oraz ich udziału w różnych obszarach funkcjonowania miasta, poprzez wsparcie finansowe projektów lokalnych realizowanych przez mieszkańców.
Inicjatywa stworzenia muralu była pomysłem młodzieżowych działaczy z Milicza: Szymona Borowiaka i Kacpra Kociumbasa, którzy dostrzegli potrzebę rewitalizacji terenu przy Ośrodku Kultury. Ze względu na charakter i lokalizację muralu, artysta Wojciech Brewka uwzględnił muzyczny klimat miejsca. Praca łączy w sobie pamięć o jednym z Ojców Niepodległości- Ignacym Janie Paderewskim oraz istotę Ośrodka Kultury jako miejsca spotkań milickiego środowiska muzycznego, gdzie odbywają się próby zespołów takich jak LabiRytm, The Rompers czy Devilish Mill.

Wykonawcą muralu był Wojciech Brewka artysta urodzony w 1980 r. w Kaliszu, współzałożyciel warszawskiej galerii Officyna art & Design. Najbliższa jest mu scena urban art, ale nie uważa się za jej członka. Poszedł inną drogą, koncentrując się na malarstwie sztalugowym. Stara się wypracować rozpoznawalny warsztat, w ramach którego korzysta z klasycznych narzędzi malarskich, ale też i tych wykorzystywanych przez artystów działających na ulicy. Zależy mu przede wszystkim na kontakcie z odbiorcą. Ten dialog to jego priorytet.

Kilka słów artysty o projekcie „Kiedy dostałem propozycję stworzenia muralu patriotycznego, moja pierwsza myśl to: Nie ma takiej opcji. Dzisiejsze postrzeganie „patriotyzmu narodowościowego” to nie moja bajka. Kiedy widzę kolejny czarno-szaro-czerwono-biały mur to myślę, że nie tak powinno się świętować radosny czas odzyskania niepodległości. Postanowiłem więc zrobić to po swojemu:) . Wielkie dzięki, Milicz za zaufanie! Dziękuję Kacper Kociumbas i Szymon Borowiak za zaproszenie i pomoc w realizacji projektu”